KAPIMIZI ÇALAN ALERJİ...

Ocak 03, 2018Kızım Beril bu sene anasınıfına başladı maşallah. Ama başlamasıyla da "ALERJİ" de kapımızı çaldı. Neredeyse 2 haftada bir önce kuruyan burnumuz arkasından nezle gibi olup akmaya birkaç hapşuruk sonrasını öksürüğe bırakarak balgamlı öksürükten kurtulamıyoruz. Bahsettiğim 2 haftanın 1 haftası öksürüğü geçirmeye çalışmakla diğer haftası da okula gidiyoruz sonra başa dönüyoruz. Anlayacağınız kısır döngüdeyiz. 2 haftada bir doktor kapılarını aşındırır olduk. Geçtiğimiz aylarda okuldaki arkadaşları öksürmeye başlayınca Beril de durur mu o da başladı öksürmeye. Biz de Dragos Bezmialem Üni. Hast. 'nde çok sevdiğimiz Dr. Cem Koray'ı ziyaret ettik. Dinlemeler ciğer filmleri derken Beril'in öksürüğünün çözümünü antibiyotik ve Nebulazatör'de bulduk. Fakat birkaç hafta sonra yine tekrar edince doktorumuz artık Beril'i bir Çocuk Göğüs Hastalıklarına göstermekte fayda olduğundan bahsetti.


Bizim "Alerjik" Hikayemiz


Biz de artık araştırmalarımıza başlamıştık. Derken Prof. Dr. Elif DAĞLI'nın yanında aldık soluğu. Yine öksürük devam ediyordu. Solunum Fonksiyon Testimizi yaptık. Elif hanım bize bir tedavi başladı ve 7 gün sonra öksürük kesildi ilaçlara başladıktan 10 sonra da kontrolümüzde tekrar Solunum Fonksiyon testi yaptı ve tedaviye cevap verdiğini kızımızın "ALERJİK BRONŞİT"i olduğunu söyledi. Verdiği ilaçlar 2 tane sprey (inhaler) idi. İsimlerini vermek istemiyorum.(F..E ve V...N) Bu spreyleri Volumatic isimli bir cihaz yardımıyla nefes yoluyla veriyoruz. Ama V...N isimli spreyi sadece öksürük olduğunda diğerine artık devam ediyoruz. Ayrıca akşamları S...R tableti çiğniyor. Bu dönemden 2 hafta sonra öksürük tekrar geldi fakat V... spreyi yeniden başlayınca 1 haftada geçti. Açıkçası içimiz biraz rahatladı. Alerji başlarken geniz akıntısı çok oluyordu. Bunun için de doktorumuza danışarak S...D olan ilacı kullanıyoruz faydasını gördük. Ama sadece 3 gün veriliyor. Tabi burun spreyimiz de var. Şimdi 2 ay sınraki kontrolümüzü bekliyoruz. Bu durum iyileşiyormuş  Fakat biz bu ilaçlarımıza başlamasaydık. ALERJİK ASTIM'a dönüşebilirmiş. Ayrıca alerji testlerimizi de kısa zamanda yaptıracağız.


Alerji Nedir? Neler yapabiliriz?


Vücudunzun alerji yapabilecek maddelere karşı verdiği tepki. Bazen ciltte oluşurken bazen de nezle gibi olmanıza, burun akıntısı, hapşurma ve gözlerde yaşarma gibi durumlara da sebep oluyor. Bahar aylarına özgü durumlar oluşturuyor. Aklınıza sadece İlkbahar gelmesin, Sonbahar'da da oluyor.

Tetikleyiciler;


En büyük tetikleyici "Sigara Dumanı". Ben sigara içmiyorum ama eşim kullanıyor fakat kesinlikle evde içmiyor. Ama tabi sokakta sigara içen birçok insan çocuk varmış yazık falan dinlemiyor. İçiyor. Parklarda, taksilerde...

Yünlü yatak, yorgan, yastık, halı,

Hayvan tüyü olan her ürün,

Dolgu oyuncaklar,

Başa Çıkabilme Yöntemleri;


Hepa filtresi olan süpürgeler kullanmak, kaynar buharla temizleme makinası, çamaşırları kurutma makinasında kurutmak, odalarınızı sık sık havalandırmak tetikleyicilerden kendinizi kollamanızı sağlayabilir. Ben de bu önlemleri almak isteğiyle Electrolux Hepa filtreli ORIGIN süpürgesini, Beko marka 1100 Buharlı temizleyicisini ve Elecrolux markalı EDH 3685 Çamaşır Kurutma Makinasını aldım. Hepsinden çok memnunum zamanla bu ürünlerden de bahsediyor olacağım.

Sonuç;


Geçtiğimiz seneye PFAPA sendromumuz damga vurmuştu bu sene de sanırım "ALERJİK BRONŞİT" damgasını vuracak.BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ...

10 yorum

 1. benim de alerjim var sigaraya. o kadar iyi anlıyorum ki kızınızın halini. geçen gün bir taksiye bindim, Allah'ım nasıl sigara kokuyor. hemen camı indirdim. adam da arkasına döndü "bu soğukta ne camı" der gibi. neredeyse kar yağıyordu çünkü. "kusura bakmayın alerjim var, burası sigara kokuyor" dedim. "imkansız, sigara içilmedi ki arabamda hiç" dedi. "önemli değil, içen birisi otursa bile etkiliyor beni" dedim.

  abimin yanında birisi sigara içtiğinde sokakta bile olsalar (otobus bekliyorken durakta) geldiğinde "yanında birisi sigara içmiş" diyebilecek kadar çok alıyorum kokusunu. işin ilginç yanı burnumun asla koku almıyor oluşu. zaten sigaranın kokusunu da çoook az alıyorum fakat anında nefesim kesilmeye başlıyor, boğazıma bir yumruk oturuyor, durmaksızın öksürmeye başlıyorum.

  eşinizin şiddetle sigarayı bırakmasını öneriyorum ve hatta yalvarıyorum. eğer okuyorsa okusun bu yazdığımı. gerçekten nerede içerse içsin, o sigara kokusu alerjisi olan insanı etkiliyor. eve gelir gelmez duş alıp, üzerindekileri banyoya atıp, dişlerini fırçalayıp, sakız çiğniyorsa aynen devam etsin. fakat diğer türlü, içmesin şu zehri lütfen. en azından kızı için :( ve bizim gibi alerjisi olan bir avuç insan için. Yanımda sigara içerek geçen bir adam yüzünden öksürmekten yere diz çöktüğümü bilirim. Yazık o minicik çocuğa :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte blog yazmanın en çok bu yönünü seviyorum. Okuyucular sizinle ağlayıp sizinle gülüyor dertlerinize ya da onların dertlerine ortak olup beraber dertleniyorsunuz.
   Yorumuna çok teşekkür ederim. Dolgu oyuncaklarımızı kaldırdık, doğduğundan beri zaten evde sigara içilmiyor. Dediğin gibi ne kadar önlem alsan da okul, bindiğimiz taksi, hastane kapısındaki adam, parktaki anne sigarasını çocukların yanında içebiliyor. Yine kısır döngü belki sen ve ben ve de bizim gibi insanlar uyara uyara bilinçlendirebiliriz.
   Sana da çok geçmiş olsun diyorum. Ve güzel yüreğinden çıkan sözlere çok teşekkür ederim. Eşim de okudu yazdıklarını bırakmaya çalışıyor.

   Sil
 2. Çok geçmiş olsun rabbim şifalar versin inşallah o güzel kuzuma 😍benim de sigaraya karşı gözlerim yanıyor dumandan öksürük yapıyor kaça bildiğim kadar kaçıyorum sigaradan bakalım tekrar çok geçmiş olsun sevgiler ..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler yorumun ve iyi dileklerin için. Sigara içmeyen herkes sigaranın her zararını hissedebiliyor. Nereden icat edilmiş üfff...

   Sil
 3. Geçmiş olsun...bilgilendirmeler için de teşekkürler...

  YanıtlaSil
 4. kıyamam of ya geçmiş olsun sen iyi bakarsın ki berileee :)

  YanıtlaSil
 5. Çok geçmiş olsun. Konu hakkındaki bilgilendirici yazınız için de ayrıca teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Gecmis olsun. Büyük oglum alerjik yillardir ugrasiyoruz.

  YanıtlaSil
 7. hey dear,this post are so useful and important in life,keep up and thank to writer for sharing....

  https://www.lukhidiamond.com/LOOSE-DIAMONDS

  YanıtlaSil

Her türlü görüşünüzü beklerim...

Bumerang - Yazarkafe
© Sağ Tıklama Engeli