Kartal Sanat Tiyatrosu'nda Neler Oluyor? (Kurşun Asker)

Aralık 08, 2017Kasım ayında Kartal Sanat Tiyatrosu'na bir ziyaretimizde harika bir çocuk oyununu gördük ve 1 hafta önceden biletimizi aldık. Oyun günü geldiğinde o kadar beğendik ki sizlerle de paylaşmak istedik. Çünkü bu hafta sonunda da oyun tekrar gösterimde haberiniz olsun. Kızımız Beril oyundan hiç sıkılmadı. Çünkü oyunun her anında Kurşun Asker ve Pinoke'nin komik halleriyle bir güldürü bir hareket vardı. Oyunun konusundan biraz bahsetmek gerekirse; Hitmus Krallığı'nın kralı Pinoke, dünyanın en büyük silahını bulup krallığına kendi adını da yazdırabilecek önemli birşey yapmış olacağını ve böylece dedelerinden kalan unutulmuş krallığını duyurabileceğini düşünür. Ona bu konuda yardımı hep savaşlar kazanıp başkomutan olma hayali olan tek askeri Kurşun Asker sağlayacaktır. Onlar çalışmalarına devam ederken  çemberini kaybeden Sevgi ve uçurtmasını kaybeden Barış ortaya çıkar. Meğer kaybolan çember ve uçurtma, sevgiye ve barışa ihtiyaç olan ülkelere gidermiş. İşte bundan sonra hikaye başlar. Sevgi ve Barış, bu değerleri Kurşun Asker'e de anlatıp onun da yardımıyla Pinoke'nin savaşın ne kadar kötü olduğunu anlamasına yardımcı olmak için Pinoke'ye bazı oyunlar yaparlar.


Sevgi ve Barış

Başlarda "SAVAŞ" ve "SİLAH" kelimeleri bir çocuk oyunu için ürkütücü gelse de "SEVGİ" ve "BARIŞ" karakterleri oyuna katılınca oyunun temasını ortaya koymuş oldu. Oyun içeriğindeki çocuklara sosyal mesajlar vermesi beni çok duygulandırdı. Beril'in heyecanla izlediği oyunda çocukları da oyuna katılım sağlamaları dikkat çekiciydi. Harika bir kurgu vardı. Sahne, dekorlar, ışıklar da oyunun heyecanını hiç düşürmedi. Anne, Baba olarak çok duygulandık.  


Oyun çıkışında oyuncuların mutluluğu ve bu işi ne kadar severek yaptığı gözlerinden okunuyordu. Tüm izleyicilerle yakından ilgilenip fotoğraf çektiren oyuncular bir harikaydı. Birçok ünlü gösteri merkezlerinde, özel tiyatrolarda çocuk oyunları izledik ama hiç görmediğimiz bir ilgi alaka gördük.Sanat Merkezi de diyebileceğimiz Kartal Sanat'ın kapısından içeri girince başka bir yerde olduğunuzu anlıyorsunuz. Dekorasyonu çok beğendim. Tabi her sanat merkezine olduğu gibi Kartal Sanat Tiyatrosu'na da destek vermek gerek. En azından kafesinde bir çay, kahve içebilir. Kahvenizi yudumlarken hayran kaldığım satranç masalarında sevdiklerinizle satranç oynayabilirsiniz. Ben de fırsat buldukça kızımla muhakkak gideceğim. Çünkü bu insanlar oldukça emek veriyorlar buna şahit oldum.  


Sonuç

Sonuç olarak; çocuklarımızın şiddet içerikli çizgi filmlere değil. Böyle zamanlarda böyle güzel sosyal mesajlar verecek öğretici tiyatro oyunlarına ihtiyacı var. 


Yazan Haluk Işık, Yöneten Nihat Nadi Ülger, Oyuncular; Ata Berk Bingöl, İrem Salı, Efe Poylu, Caner Yılmaz'a, Kartal Sanat Tiyarosu ve yetenekli ekibine sonsuz teşekkürler...


Ayrıca sadece oyunlar değil yetişkin ve genç oyunculuk, çocuklar için yaratıcı drama, resim, bale, çeşitli müzik aletleri gibi farklı atölyeler de mevcut. Katılmak isterseniz diye iletişim bilgilerini paylaştım.

KARTAL SANAT TİYATROSU
Kordonboyu Mh. Tekel Cd. Uygar Sk. N.1/A Atalar/Kartal
BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ...

2 yorum

  1. Çok güzel bir oyuna benziyor hafta sonu mutlaka gideceğim paylasiminiz çok güzel teşekkür

    YanıtlaSil
  2. Neys ki bu bildiğimiz Kurşun Asker’den farklı galiba?
    Ne güzel olmuş. Ben de götürmeye başlamak istiyorum aslında. Tiyatronun kokusu bile beni sakinleştiriyor, onun da seveceğine eminim.

    YanıtlaSil

Her türlü görüşünüzü beklerim...

Bumerang - Yazarkafe
© Sağ Tıklama Engeli