Aşık Bir Adam - Karl Ove Knausgaard - Kitap Serüveni

Ekim 06, 2017
Pek dile getirmesem de kitap okumayı çok severim. Bir sürü okuduğum kitap oldu. Okurken kendimi kahramının yerine koyup hayallere daldığım çok olur. Sebep burcumun esintilerine sahip olmam galiba..."Balık" :) Okuduğum roman hele de beni alıp götürüyor sürüklüyorsa akar gider sayfalar parmaklarımın arasından. Fakat Karl Ove Knausgaard'ın kitabı "Aşık Bir Adam" ne beni alıp hayallere sürükledi ne sayfalar akıp da farklı ortamlara girdim.

Aradığımı bulamadığım kitaptan ve yazarından biraz bahsedeyim. Norveç Oslo'da doğmuş tüm dünyada tanınmış yazarımız şu anda İsveç Österlen'de kitaba da konu olan eşi Linda Boström Knausgaard ve 4 çocuğuyla yaşıyor. Yazarımız Kanusgaard'ın bu kitabı "Kavgam" serisinin devamı niteliğinde fakat kitapları ayrı ayrı da okuyabilirsiniz. Ben de öncelikle şunu belirteyim ki "Kavgam" kitabını okumadım. Zaten kitapları çok kalın ve insan da haliyle kitabı görünce hele de kitabın ismi aşk kelimesiyle başlıyorsa bende akan sular durur haliyle beklenti de artar. İnternette de araştırırsanız kitap hakkında birçok yorum bulursunuz, ben de buldum ve meraklandım doğrusu. Fakat kitabı idefix'ten satın alıp ulaşınca heyecanla okumaya başladığımda tam bir hayal kırıklığı oldu. Kitap Knausgaard otobiyografisinden başka birşey değil. Ne bir hikaye var ne de bir aşk. Olağan bir günlük de diyebilirim.

Dünyaca tanınmış bir yazarın kurduğu cümleler bu kadar basit mi olur? Tasvir ya da betimleme... "Anahtarı elime aldım. Kapıyı Açtım. İçeri girdim. Kapıyı kapattım." şeklinde.
Kitap boyunca çocuklu yaşamın sıkıntılarından bahseden, çocuklarından ve karısından bunalan sürekli ayrılmak isteyen fakat arka arkaya çocuklar yapan bir adam. Her çocuklu ailenin yaşadığı çalkantıları anlatan inanılmaz sıkıcı bir kitap. Bir ara karısıyla sevgiliyken yaşadıklarına dönüyor. Heh.. Tamam... diyorum hikaye geliyor. Ama yok. Kitabı okumadan önce internette bir sürü yorum, yazı okudum. Ama şimdi anlıyorum ki hepsi abartılı ve sadece tanıtım yazısı. Ve şimdi anlıyorum kitap neden bu kadar kalın. Bu kadar basit cümlelerle anlatılan kitap da haliyle uzun oluyor. Okuduğum onca övgünün hatrına yine de sonuna kadar okudum.

Fazla abartılmış bir kitap. Tam otobiyografi olmasa da otobiyografi türünden de uzaklaştırdı beni. Böylece Knausgaard defteri benim için kapanmış oldu. Tarzı hiç bana göre değil.

Künye

Yazar: Karl Ove Knausgaard
Çevirmen: Haydar Şahin, Ebru Tüzel
Baskı Yılı: 2016
Dili: Türkçe
Yayınevi: Monokl
Sayfa Sayısı : 568
İlk Baskı Yılı : 2016
Dil : Türkçe

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ...

8 yorum

 1. Bir ara çok görmüştüm kitabevinde, elim de hiç gitmemişti açıkçası.
  İyi olmuş desenize :)

  YanıtlaSil
 2. Aynı dertten mustaribiz. Benim de elimdeki kitap aynen öyle. Aslında yazarı edebiyat dünyasında yer edinmiş bir yazar. Ne var ki çevirmen romanı özet şeklinde yazmış. Kötü huyum kapağını açtığım kitabı okumak zorunda hissetmem. Yoksa aklımda kalır. Paylaşım için teşekkürler, sevgilerimle:)

  YanıtlaSil
 3. Alınmayacak o halde bu kitap ;)

  YanıtlaSil
 4. Bu seriyi çok merak ediyorum. İlk 3 kitabı bende var ama okumadım. Dördüncüsü de çıkmış. Seriyle ilgili o kadar farklı yorumlar var ki. Beğenmeyen birçok kişiyi okudum, çok beğenen hayran kalan da var. Ben ne düşüneceğim bilmiyorum. İçimden bir ses seveceğimi söylüyor. Umarım severim, tuğla gibi 3 kitap kitaplığımda okunmayı bekliyor :-)

  YanıtlaSil
 5. Merak ettiğim bir yazardı ama kolay kolay listeme almam artık :(

  YanıtlaSil
 6. heeey çevirmenler kötü olabiliiir. tanımadığınız çevirmenin ve yayınevinin kitabını almayın kiiii :)

  YanıtlaSil
 7. Evet çevirmenlerden de kaynaklanabilir.Kötü kitap yoktur diye düşünüyorum :)

  YanıtlaSil
 8. Hmmm uzun zamandır merak ediyordum. Almasam iyi olucak "doğru çevirmenlerde sıkıntı olabilir"

  YanıtlaSil

Her türlü görüşünüzü beklerim...

Bumerang - Yazarkafe
© Sağ Tıklama Engeli