Makyaja başlangıç... Önce cilt alt tonumuzu öğrenelim...

Aralık 26, 2016

Merhaba blogseverler,

Ben de sizler gibi makyaja yeni başlıyorum. Ama azmettim başaracağım. En azından kendi makyajımı doğruya yakın yapayım yeter :) Öğrendim ki önce cilt alt tonumu öğrenmem gerek başladım araştırmaya işte sizinle paylaşıyorum bilgilerimi. :)

Cilt alt tonları 3 kategoride toplanırmış;

SICAK (WARM): Sıcak alt tonlu ciltler sarı alt tonludur.
SOĞUK (COOL): Soğuk alt tonlu ciltler ise pembe alt tonludur.
NÖTR: Kesin sıcak ya da soğuk alt tona sahip olmayan ciltler.
Bu tonlar sadece makyaj konusunda değil kıyafet, saç renklerinde de kendimize uygun renkleri seçebilmemize fayda sağlarmış.


Cilt alt tonumuzu belirlemede bir kaç tane yöntem varmış sizlerle paylaşayım ;

DAMAR TESTI: Bileğimizdeki damarlarımızın rengini inceleyerek, gördüğümüz renk mavi ise soğuk cilt alt tonuna, renk yeşil gibi görünüyorsa bu sarı alt tonlu bir cildimiz var. Eğer her ikisi de varsa nötr tona sahibiz.

ALTIN/GÜMÜŞ TESTI: Kendimize sarı altın takıları yakıştırıyorsak sıcak, gümüş/beyaz altın yakıştırıyorsa soğuk alt tonlara sahibiz demektir.


BEYAZ TIŞÖRT MÜ? BEJ TIŞÖRT MÜ?: Genel bir rivayete göre de beyaz tişörtler soğuk alt tonlu kişilere, bej veya fildişi renkli bir tişörtler ise sarı alt tonlu ciltlere daha çok yakışırmış.


KAĞIT TESTİ: Yüzümüzü soğuk suyla yıkayıp ayna karşısında yüzümüze beyaz bir A4 kağıdı yaklaştırıyoruz. Eğer yüzünüz sarımsı veya kırmızımsı görünüyorsa warm (sıcak) alt tonlu, pembemsi görünürse cool(soğuk) alt tonludur.

FULAR TESTİ : bu test için sarı, kırmızı, mavi ve mor fulara ihtiyacımız var. Öncelikle kırmızı ve sarı fularları teker teker yüzümüze yakın şekilde bağlayıp aynadaki görüntümüze bakıyoruz sonra da mavi ve mor sırasıyla teker teker aynı şekilde bağlayıp görüntümüzü inceliyoruz. Hangi renklerin yüzümüzü daha sağlıklı gösterdiğini anlıyoruz. Eğer kırmızı ve sarı bu görüntüyü verdiyse warm yani sıcak alt tonlu, mavi ve mor bu görüntüyü verdiyse cilt alt tonumuz cold yani soğuk alt tonlu olurmuş.

Diyelim ki bu testleri yaptık ama her biri farklı sonuçlar verdi. O zaman da hangi görüntümüz ağırlıklı ise o ton bize uygun :)

SOĞUK CİLT TONUNA SAHİP ÜNLÜLER
SICAK CİLT TONUNA SAHİP ÜNLÜLER SOĞUK CİLT TONU MAKYAJ RENK ÖNERİLERİ
 SICAK CİLT TONU MAKYAJ RENK ÖNERİLERİ

Fondöten: Pembe alt tonlar, “rosy” denilen tonlar tercih edilmesi gerekiyormuş. Eğer soğuk tenine sıcaklık katmak istersek de “cream” denilen tonlardan tercih etmek mümkünmüş.

Allık: Plum (erik) ve mavi-mor alt tonlu pembe

Far: Mavi-yeşil (teal) Pembe/gül kurusu tonları, morlar, maviler, lacivert, siyah, gri, gümüş, zümrüt yeşili renkler

Rimel seçimi: Siyah,mavi,saks mavi,lacivert,yeşil

Ruj: Mavi-mor alt tonlu pembeler ve mavi alt tonlu kırmızı


Fondöten: Sarı alt tonlar, tan(taba,bronz), wheat(buğday),honey(bal rengi), cream(krem rengi), beige(bej) veya amber(bej-kehribar) tonları

Allık: Şeftali, bronz, badem, portakal, kiremit rengi / kırmızı

Far: Zeytin yeşili, haki, bej, kahverengi, altın, bakır kızılı,  toprak rengi, kayısı

Rimel seçimi: Kahverengi ve siyah

Ruj: Mercan, şeftali, somon rengi, bej, kahverengi, nude, vişne, sarı alt tonlu kırmızı SOĞUK CİLT TONU SAÇ RENK ÖNERİLERİ
 SICAK CİLT TONU SAÇ RENK ÖNERİLERİ

Platin
Kül sarışın
Krem
Kumlu kahve
Koyu siyah
Şarap rengi
Açık kahve
Maun
Düz kahve
Orta sarışın

Altın
Bal
Karamel
Bakır
Kızıl
Maun
Çilek sarışın
Çikolata
Zencefil
Turuncu bazlı kızıllar
Koyu kahverengi
Pas rengi


 SOĞUK CİLT TONU KIYAFET RENK ÖNERİLERİ
 SICAK CİLT TONU KIYAFET RENK ÖNERİLERİ

Gülkuruları, yakut kırmızıları, koyu vişneler, fuşyalar, ahududular, parlak bordolar, mürdümler, zümrüt yeşilleri, lacivertler, safirler, pastel pembeler, menekşeler, eflatunlar, lilalar ve limon sarıları olarak renkler yakışır.

Kremler, fildişiler, karameller, açıklı koyulu kahveler, çimen yeşilleri, petrol mavileri, turkuvazlar, hakiler, bakırlar, kızıl kahveler, kurşuni griler, bronzlar, güneş sarıları, menekşeler, hardallar, koyu şeftaliler, somonlar, mercanlar, domates kırmızıları ve alev kırmızıları.SONUÇ OLARAK ; benim de alt tonum "WARM" imiş. :)


BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ...

17 yorum

 1. ne kadar bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet çok önce hazırladığım bir şeydi şimdiye kısmetmiş. Taslakları yayınlamak lazım :)

   Sil
 2. Çok güzel bir bilgilendirme olmuş. Sanırım benimki de sıcak alt tona sahip ama önerileri detaylıca inceleyip bir daha bakacağım :)

  YanıtlaSil
 3. çok hoş bir yazı hazırlamışsın :)

  YanıtlaSil
 4. Çok ayrıntılı hoş bir yazı olmuş kaleminize sağlık 😊

  YanıtlaSil
 5. Çok detaylı, güzel bir yazı... Kaleminize sağlık... Sevgiler...

  YanıtlaSil
 6. çok bilgilendirici yazı teşekkür ederimmm

  takipteyimm :)

  YanıtlaSil
 7. Ben de sıcak alttonlu olduğumu öğrenene kadar çok araştırmıştım :) Yine de tam sıcak ve tam soğuk altton çok az olduğundan yakıştırdığımız ve içinde kendimizi iyi hissettiğimiz tonlar her zaman en iyisi galiba :) Ellerine sağlık oldukça detaylı bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zaten biz Türkler sıcak alt tonlu olurmuşuz genel olarak :)

   Sil
 8. Ne kadar güzel araştırmışsınız 😊 Ben bu kadar detaylı araştırmamıştım yazınızla beraber daha ayrıntılı bilgi sahibi oldum 💕

  YanıtlaSil
 9. Çok faydalı bir yazı olmuş, ben de soğuk alttonlu bir insanım fakat pembe alttonlu ürünleri kendime yakıştıramıyorum. Emeğinize sağlık, sevgiler <3 :)

  YanıtlaSil

Her türlü görüşünüzü beklerim...

Bumerang - Yazarkafe
© Sağ Tıklama Engeli