Safra kesesi ameliyatım...

Nisan 18, 2016

Merhaba sevgili blogseverler,
Bugün sizlere safra kesesi ameliyatımdan bahsedeceğim. Bu sefer sondan başlıyorum anlatmaya. Bu doktoruma yaptırdığım teşekür çikolatası. Doktorum çok çok iyi bir insandı. İnsandı diyorum çünkü önce bir insan. Çok da iyi bir doktor. Yaklaşımı espriliydi. Ve herşeyi açıklayan insanda hergangi tereddüte mahal vermiyordu. Hatta bana safra kesesini ve bana olanları bir çizimle anlattı. 
Ameliyatıma gelince öve öve bitiremediğim saygıdeğer doktorumun ismi Doç.Dr.Mutlu Yakut. Pendik Bölge hastanesinde Genel cerrahi bölümünde görev yapıyor. Mutlu bey ile görüşmeden evvel teşhisi koyan doktorlarla beraber 4 doktor. Hiçbiri bana güven vermedi. Ama Mutlu bey beni rahatlattı. Neden güvenemedim? Çünlü vücut hacmimin fazla olması sezeryan doğum sonrası yaşadığım sıkıntılar beni çok ürküttü. Ayrıca safra kesesi rahatsızlığı başka birçok rahatsızlıkla karıştırılabiliyormuş. Gerçi benim durumum barizdi.
Bu fotoğraflardakiler taşlarım. Ne kadar da çokmuş. Gelelim ameliyata çok başarılı bir laparoskopik klosistektomi ameliyatıydı. Ameliyattan 8 saat sonra yürüdüm. Hiç sorunsuz ayağa kalktım. Sanki hiç ameliyat olmamışım gibi. Baş dönmesi hiç olmadı. Sadece başlarda mide bulantısı, baş ağrısı oldu onu da hastanenin biricik hemşireleri durmaksızın aralıklarla ilaçlarımı serumlarımı değiştirerek, tansiyon ateş kontrollerimi yaptı. Hepsi yapıcı, güleryüzlü, tatlı dilliydi. Tek amaçları yardımcı olmaktı.
Yalnız çok aç kalıyorsunuz ameliyat öncesi gece 12den itibaren açtım saat 10 da ameliyat ve sonra gaz giderinceye kadar yemek yok sadece sıvı hoşaf, açık çay, su, meyve suyu. Giderince petibör bisküvi. Ertesi gün eve çıkabiliyorsunız zaten ve bir süre daha çorba gibi sulu yemeklere devam.
Dikişler minicik.

Gelelim hikayenin başına; ben hamilelik başlarında bulantı kusma hiç yaşamadım ama 6. aydan sonra bulantı kusma beni mahvetti. Doğumdan sonra ara ara sanki kalp krizi geçiriyorum sandığım iki göğsümün ortası ve sırtımın ortası karşılığı yani inanılmaz bir ağrı. Ne sırt üstü ne yüzüstü yatamıyorum hep mide ağrısı sandım. Mide koruyucu, antireflü ilaçları. Bir süre idare etti bu ilaçlarla. Son 3 ayda beni mahvetti. Sonunda bir gece acile gittim Kartal eğitim araştırma hastanesine. Acil Dr u bayan benimle o kadar ilgilendi ki. Beni acil genel cerrahi bölümüne gönderdi. Ama buradaki bay doktor benimle alay eder gibiydi şikayetlerimle hiç alakadar olmadı gaz deyip geçiştirdi. Acildeki ilgili bayan dr a safra kesesi olabilir mi? dediğimde usg(ultrason) istedi. Ve sonuç ortadaydı. Safra kesemde taşlar vardı. Başta da anlattığım gibi 4 dr ile de sonuç doğrulandı. Safra kesesi taşlarında tek çözüm ameliyat o taşlar alınacak arkadaş :)

Şimdi sorarsanız çok iyiyim. Ayran, cacık, yoğurt yiyebiliyorum. Sağlığıma kavuştum. Ağrı yok Allahıma şükür... Başka sorularınız olursa severek cevaplarım...

BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİNİZ...

7 yorum

 1. Çok geçmiş olsun :( güzelbilgilendirici bir post olmuş gerçekten blogunuzu çok sevdim ve takibe aldım banada beklerim sevgileerle http://nuranseker.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 2. Çok geçmiş olsun :( güzelbilgilendirici bir post olmuş gerçekten blogunuzu çok sevdim ve takibe aldım banada beklerim sevgileerle http://nuranseker.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nurancım teşekkürler... Blogunu takipteyim. Bol öpücükler 😊

   Sil
 3. Seni takipteyim canım bana da beklerim sevgiler
  http://guzelvekulturluyum.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 4. Çok geçmiş olsun sağlıktan ötesi yok dikkat edin kendinize :) İyi olmanız sevindirici bir daha bu tarz hastalıklar uğramaz umuyorum :)

  YanıtlaSil

Her türlü görüşünüzü beklerim...

© Sağ Tıklama Engeli